O sádrokartonu

Sádrokarton je panel lisovaný ze sádrové hmoty mezi dva silné kartony papíru. Samotná deska je vyrobena z papíru, kde vnitřní jádro tvoří hemi-hydrát ve formě síranu vápenatého, surového sádrovce. Tato směs se smísí s vlákny ( papír nebo skleněná vlákna), plastifikátoru, pěnidla a jemně mleté sádry jako urychlovače, EDTA, škrobu nebo jiných látek, které mohou zamezit výskytu plísním a také zvýšit požární odolnost, voskové emulze nebo silany pro nižší nasákavost vody. Následně je vytvořen sendvič – jádro mokré sádry je umístěno mezi dva listy papíru nebo těžké laminátové podložky. Potom se jádro sendviče suší ve velké sušicí komoře. Po vysušení se sendvič stane tuhý a dostatečně silný pro použití jako stavební materiál.

Sádrokarton je v současné době nejrychlejším a nejsnadnějším řešením tzv. suché výstavby. Díky sádrokartonu lze rychle stavět příčky, podhledy, stěny, předsazené stěny, šachtové stěny, lehké sádrokartonové plovoucí podlahy, rekonstruovat, zateplovat a upravovat jakýkoliv interiér.

Díky základním surovinám použitým k výrobě sádrokartonu, tedy sádře a papíru, vyniká sádrokarton výbornými tepelnými, zvukovými a izolačními vlastnostmi. Dokáže také regulovat vlhkost v místnostech. Je velmi pevný a přesto lehký, dobře tvarovatelný, snadno se řeže a upravuje. Má velmi dlouhou životnost a některé typy sádrokartonu lze použít i ve venkovních a vlhkých prostorách. Protipožární odolnost sádrokartonu je 30 minut, při použití speciálního nátěru však může být zvýšena až na 60 minut.

Sádrokartonové příčky a podhledy lze s úspěchem použít tam, kde od finálního výsledku neočekáváme nosnost či ukotvení objemných a těžkých předmětu. Sádrokarton totiž nelze považovat za náhražku klasické, např. betonové, zdi.Copyright © 2016 Sádrokartonář-Brno.cz. Všechna práva vyhrazena | Created by SPWeb | Tvorba webových stránek